گناهی که سبب هلاکت نعمتها می شود غرور است.
استارپی

راه و روش های امر به معروف و نهی از منکر

دسته : دسته بندی نشده
نظرات : 0 نظر
راه و روش های امر به معروف و نهی از منکر

برای انجام امر به معروف و نهی از منکر (واجب فراموش شده) راه و روش های مختلفی وجود دارد که به بخشی از آن اشاره می نماییم که فرد باید بسته به نوع گناه و موقعیت گناهکار و احتمال تأثیر یکی از روش های زیر را انجام دهد :

راه و روش اول اشاره کردن :

یعنی با اشاره خودمان، رفتار، حرکات صورت و یا بدن به آن خطا کار دهیم که این کار شما کار ناپسندی است باید در این روش بدون استفاده از کلام و فقط از زبان بدن استفاده کرد.

راه و روش دوم حذف ابزار یا فرصت گناه :

گاهی وقت ها شما می دانید که یک شخصی تمایل زیادی به انجام گناهی که می خواهد انجام دهد دارد ولی اگر وسیله آن گناه نباشد خیلی پیگیر گناه نمی شود در این شرایط خوب شما خیلی راحت با زیرکی خاص آن ابزار یا فرصت گناه را حذف کنید انگار که گم شده است یا دمِ دست نیست . با این کار یا دیگر پیگیر نمی شود یا گناه به تأخیر می افتد و همین به تأخیر افتادن گناه تأثیر گذار است و به عنوان گام مؤثر نهی از منکر حساب می شود ِ

post

اَللّهُــمَّ عَجـِّــل لِوَلیِّــکَ الفَــرَج

راه و روش سوم نامه، پیام و پیامک :

در فضایی که مردم بیشتر با هم صحبت می کنند معمولا نوشته بهتر جواب می دهد و بیشتر در قلب مخاطب اثر می گذارد این نوشته ها اقسام مختلفی دارند این نوشته ها می توانند به صورت یک پیامک برای دوست و آشنای خطاکار باشد یا به طور خلاصه روی یک کاغذ بنویسید و به رهگذران هدیه کنید مثلا در مورد حجاب. گاهی لازم است یک نامه ی بلند بالا برای خانواده و یا نزدیکانتان بنویسید (در نوشتن نامه سعی کنید از زبان محبت استفاده کنید یکدفعه نروید, سر اصل مطلب نزنید تو برجکش ,خوبی هایش را بشمارید ازش تعربف کنید بعد در خلال این ها خیلی نرم تذکرتان را هم عنوان کنید.)

راه و روش چهارم تذکر مستقیم و رو در رو :

در این روش خیلی جدی قاطع اما با ادب، لحن نرم و زبان خوش تذکرمان را می دهیم . تذکر لسانی تبعا گاهی دلخوری به دنبال دارد اما باید سعی کنیم تا می شود این ناراحتی کم باشد نگران واکنش طرف مقابل نباشید زیرا شما موظف به انجام واجبتان هستید.

راه و روش پنجم اعلام کردن :

زمانی که گناه در یک جمعی جلوی اشخاص علنی انجام شده نه در خفا اینجا ما اجازه داریم گناه رو به صورت علنی نهی کنیم بلند بلند در فضایی صحبت کنیم و یک مطلبی را بگوییم. البته هنر می خواهد تبحر می خواهد قبلش جملات خودتان را آماده کنید (سعی کنید تذکرتان را به صورت مخاطب عام باشد و آن شخص خاص را در جمع مخاطب قرار ندهید)
مثلا در میهمانی یک نفر غیبت می کند و بقیه گوش میدهند به صورت کلی به جمعشان تذکر دهید آقا غیبت حرام است غیبت نکنید.

نظرات (0)

برای ارسال نظر باید وارد سایت شوید. ورود | ثبت نامکانال ایتا ما  آپارات ما  کانال سروش ما  پیج ما

تمامی حقوق برای سایت استار پی محفوظ می باشد. ©